Editors

Editor-in-Chief
Ken Takagi, Kashiwa, Japan

Associate Editors
Kazuhiro Aoyama, Tokyo, Japan
Elena Ciappi, Rome, Italy
Tetsuo Okada, Yokohama, Japan
Martin Renilson, ACT, Australia
Tetsuya Senda, Tokyo, Japan
Takeshi Shinoda, Fukuoka, Japan
Shigeru Tabeta, Kashiwa, Japan

Deputy Editors
Shuji Aihara, Tokyo, Japan
Brendon John Anderson, Eveleigh, Australia
Bjørn Egil Asbjørnslett, Trondheim, Norway
Riccardo Broglia, Rome, Italy
Jean-David Caprace, Rio de Janeiro, Brazil
Raju Dalta, Hoboken, U.S.A
Tomohisa Dan, Kobe, Japan
Stein Ove Erikstad, Trondheim, Norway
Mario Felli, Rome, Italy
Alberto Francescutto, Trieste, Italy
Arne Fredheim, Trondheim, Norway
Yoshitaka Furukawa , Fukuoka, Japan
Toichi Fukasawa, Sakai, Japan
Tetsugo Fukuda, Mitaka, Japan
Junji Fukuto, Mitaka, Japan
Koji Goto, Fukuoka, Japan
Sandro Ianniello, Rome, Italy
Akio Imai, Kobe, Japan
Hidetsugu Iwashita, Hiroshima, Japan
Patrick Kaeding, Rostock, Germany
Mitsuru Kitamaura, Yokohama, Japan
Jason Lavroff, Sandy Bay, Australia
Ye Li, Shanghai, China
Ning Ma, Shanghai, China
Jerzy Matusiak, Espoo, Finland
Celso Kazuyuki Morooka, Campinas, Brazil
Roger Neill, Woodend, Australia
Masayoshi Oka, Mitaka, Japan
Koji Otsuka, Sakai, Japan
Malek Pourzanjani, Southampton, UK
Dev Ranmuthugala, Melbourne, Australia
Norimitsu Sakagami, Shimizu, Japan
Hidenori Sekiguchi, Mitaka, Japan
Bram Starke, Wageningen, the Netherlands
Katsuyuki Suzuki, Kashiwa, Japan
Hiroshi Tajima, Fukuoka, Japan
Yasuyuki Toda, Suita, Japan
Francis Valentinies, Melbourne, Australia
Takuji Waseda, Kashiwa, Japan
Baoshan Wu, Wuxi, China
Norio Yamamoto, Chiba, Japan
Hajime Yoshida, Kure, Japan

Editorial Board
Guttorm Alendal, Bergen, Norway
Pablo M. Carrica, Iowa City, USA
Bo Cerup-Simonsen, Copenhagen, Denmark
Baixin Chen, Edinburgh, UK
Weicheng Cui, Shanghai, China
Andres Cura Hochbaum, Berlin, Germany
A. H. (Sandy) Day, Glasgow, UK
Jean Otto de Kat, Copenhagen, Denmark
Andrea Di Mascio, Rome, Italy
R. Cengiz Ertekin, Honolulu, USA
Odd M. Faltinsen, Trondheim, Norway
Wolfgang Fricke, Hamburg, Germany
Joseph Gorski, West Bethesda, USA
Carlos Guedes Soares, Lisboa, Portugal
Munehiko Hinatsu, Suita, Japan
Nobuyuki Hirata, Tokyo, Japan
Martin Hoekstra, Wageningen, Netherlands
Suk-Yoon Hong, Seoul, Korea
Chang Doo Jang, Seoul, Korea
Ian S.F.Jones, Sydney, Australia
Reza Katebi, Glasgow, UK
Wu-Joan Kim, Jeonnam, Korea
Yong Jig Kim, Busan, Korea
Yonghwan Kim, Seoul, Korea
Jun Kita, Kashiwazaki, Japan
Yusaku Kyozuka, Nagasaki, Japan
Robert Latorre, New Orleans, USA
Inwon Lee, Busan, Korea
Stephen Masutani, Honolulu, USA
Torgeir Moan, Trondheim, Norway
Bernard Molin, Marseille, France
Kazuo Nishimoto, Sao Paulo, Brazil
Jeom Kee Paik, Busan, Korea
Preben Terndrup Pedersen, Lyngby, Denmark
Hoyte C. Raven, Wageningen, Netherlands
Martin Renilson, ACT, Australia
Key Pyo Rhee, Seoul, Korea
George Tzabiras, Athens, Greece
Jesus Valle Cabezas, Madrid, Spain
Marc Vantorre, Gent, Belgium
Brian Veitch, St. John's, Canada
Ge(George) Wang, Shanghai, China
Robert Wilson, Oak Ridge, USA
Hiroyuki Yamato, Mitaka, Japan