Editors

Principal Editor
Dr. Tresa M. Pollock
University of California, Santa Barbara
Materials Dept.
Building 503
Santa Barbara, CA 93106-0001
Work Phone: 805-893-3810
Fax: 805-893-8486
Email: pollock@engineering.ucsb.edu

Editors
Antoine Allanore, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA, USA
Amy Clarke, Colorado School of Mines, Golden, CO, USA
Jonathan Cormier, ISAE-ENSMA, Futuroscope-Chasseneuil, France
Warren M. Garrison, Jr., Carnegie Mellon University, Pittsburgh, PA, USA
Jian-Feng Nie, Monash University, Melbourne, Australia
Sridhar Seetharaman, Colorado School of Mines, Golden, CO, USA
Il Sohn, Yonsei University, Seoul, Republic of Korea

Joint Commission
Vasisht Venkatesh, Chair, Pratt & Whitney, East Hartford, CT, USA
Carl J. Boehlert, Michigan State University, East Lansing, MI, USA
John S. Carpenter, Los Alamos National Laboratory, Lost Alamos, NM, USA
Ryan M. Deacon, United Technologies Research Center, East Hartford, CT, USA
Jeffrey A. Hawk, U.S. Department of Energy, National Energy Technology Laboratory, Albany, OR, USA
PR Subramanian, General Electric, Niskayuna, NY, USA

Society Liaisons with Joint Commission
Matthew Baker, TMS, Pittsburgh, PA, USA
Mary Anne Fleming, ASM International, Materials Park, OH, USA

Board of Review

A. Agarwal, A. Aitkaliyeva, A.K. Arya, M. Asta, D.F. Bahr, P. Bala, K. Balani, R. Banerjee, S. Banerjee, M. Barati, M. Barnett, R. Bhagat, S.S. Bhattacharya, N. Birbilis, J.S. Blázquez, C. Boehlert, N. Bozzolo, E.N. Brown, J. Busby, F.G. Caballero, P. Cao, X. Cao, J. Carpenter, M.C. Carroll, J. Carter, A.H. Castillejos, E.K. Cerreta, P. Cetlin, K.S. Chan, K.S.R. Chandran, I. Charit, G. Chen, K. Chen, Z.-Y. Cheng, J.W. Cho, Y.-S. Choi, H. Choo, D.B. Chrisey, A. Clarke, K.D. Clarke, K.S. Coley, D. Cong, F. Costanzo, A. Cramb, M.A. Crimp, C. Davies, N.U. Deshpande, A. Devaraj, D.H. DeYoung, R.J. Dippenaar, D. Dispinar, O. Dogan, H. Dong, D. Dye , J.C. Earthman, M.A. Easton, P. Eisenlohr, J.W. Elmer, D. Eskin, D. Farkas, Q. Feng, P.J. Ferreira, M. Ferry, D. Filippou, J.N. Florando, V. Franco, W.E. Frazier, D. Frear, R. Fruehan, P.D. Funkenbusch, V.J. Gadgil, W.W. Gerberich, A. Gerlich, N.J. Gianaris, B. Gludovatz, A.W. Godfrey, S. Gollapudi, A. Grajcar, J-B. B. le Graverend, G.T. Gray III, R.K. Guduru, E. Guerra, M. Guo, R.E. Hackenberg, H.N. Han , Q. Han , S.P. Harimkar, P.C. Hayes, L. Hector, M. Heilmaier, S. Hémery, K. Huang, M.X. Huang, Y. Huang, R.W. Hyland Jr., J. Inoue, M.Jahazi, E. Jak, A. Jardy, J. Jayaraj, M. Jiang, Y. Jiang, S. Jiao, J.L. Johnson, R.H. Jones, I.-H. Jung, V. Kain, S. Kalnaus, N. Kang, Y.-B. Kang, I. Karaman, M.E. Kassner, P. Kaushik, H. Kokawa, F. Kongoli, P. Kontis, A.K. Koul, E. Kozeschnik, M.V. Kral, J.J. Kruzic , M. Kumar, R. Kumar, T.S.S. Kumar, D.A. Lados, M.A. Colet Lagrille, I. Lahiri, D. Laughlin, E.J. Lavernia, M. Latypov, H.M. Ledbetter, E.W. Lee, K.N. Lee, P. Lee, J.J. Lewandowski, D.J. Lewis, H. Li, Leijun Li, Li Li, Yun Li, Z. Li, L. Liu, Q. Liu, S. Liu, X. Liu, J.F. Löffler, P.E. Ramirez Lopez, A.A. Luo, L. Madej, H.J. Maier, D. Maijer, K. Mandal, T. Massalski, B.K. Mathan, S.N. Mathaudhu, M.D. Mathew, H. Matsuura, J.T. McKeown, A. McLean, N. McPherson, S.M. Merchant, M.A. Meyers, D.J. Michel , M. Militzer, V. Miller, B. Mishra , R.S. Mishra, W.Z. Misiolek , R.D.K. Misra , F. Mohamed, B.J. Monaghan, S.N. Monteiro, C.C. Montes, N.R. Moody, K. L. More, T. Moskalewicz, A.K. Mukhopadhyay, N.K. Mukhopadhyay, S. Mukhopadhyay, B.S. Murty, K.L. Murty , S. Nag, R.E. Napolitano, R.J. Narayan, L. Nastac, H. Numakura, J.A. Nychka , D.L. Olson, R. Orefice, R. Padilla, T.A. Palmer, E.J. Palmiere, V. Panjkovic, M.P. Paranthaman, J.H. Park, E. Pavlina, E. Payton, F. Fedraza, M.O. Pekguleryuz, L. Péter, A.B. Phillion, C. Pistorius, B. Prorok, G. Proust, Y. Qi, D. Qiu, J. Qu, E. Rabkin, M. Radovic, K.S. Raja, V.S. Raja, U. Ramamurty, R. Rana, R. Ravindran, R.B. Rebak, X. Ren, A.P. Reynolds, M.A. Rhamdhani , G. Richards, A. Rohatgi, T.J. Rupert, A.K. Sachdev, A.A. Salem, H. Salem, M.D. Sangid, V.S. Sarma, J. M. Schoenung, E.M. Schulson, S. Seetharaman, O.N. Senkov, R. Shahbazian-Yassar, A.J. Shahani, Y. Shen, C.B. Shi, D. Shilo, A. Shyam, A.K. Singh, R. Singh, I. Sohn, Y. Sohn, B.P. Somerday, J.G. Speer, D. Srinivasan, R. Srinivasan, M. Stan, I. Steinbach, S.R. Story, D.-W. Suh, S. Sundarraj, C. Suryanarayana, V. Swamy, J.M. Tartaglia, N. Thadhani , B.G. Thomas, G. Thompson, K. Thornton, S. Tin, M. Tiryakioglu, M. Titus, V. Tomar, D. Tourret, J.D. Tucker, P.E.A. Turchi, R. Vaidyanathan, V.K. Vasudevan, A.A. Volinsky, C. Wang, Q.G. Wang, W. Wang, X. Wang, Y. Wang, G.W. Warren, J. Warren , G.S. Was, M. Wei, M. Wells, M.A. Willard, A. Wojcieszynski, A. Xenidis, J.-X. Xie, K. Yao, Shanglu Yang, Shufeng Yang, H. Yu, G. Zangari, H.M. Zbib, T. Zhai, H. Zhang, M.-X. Zhang, S. Yang, D. Zhang, X. Zhang, Z. Zhang, B. Zhao, Z. Zhao, Ying Zhong, Yunbo Zhong, L. Zhou, M. Zhu